Jacques Cousteau

Francia tengerkutató.
Született: 1910.VI.11-én Saint-André-ban.
1943 Émile Garnan kifejleszti Cousteau felkérésére a búvárok automatikus légzőkészülékét. Cousteau a tengerkutatás úttöröje. Nem csak a kiaknázás miatt járta a tengereket, hanem megalapozták a tengeti régészet és a vizi természetfilm készítés alapjait. Fejlesztései révén ma már bárki, aki fizikailag és lelkileg megfelel a követelményeknek nyugodtan lemerülhet és körül nézhet a vizekben.
Sajnos munkásságát több szomorú momentum is kisérte:
    - Fia korai halála (búvár baleset).
    - Vizalatti településeket probáltak létrehozni, melyek még élete folyamán a tenger szenyeződése és a nem megfelelő anyagok felhasználása valamint a karbantartás hiánya miatt tönkre mentek. Az ő tevékenységén felbuzdulva jött létre a GREENPEACE mely ugyanazokat az elveket követi amelyeket Cousteau is képviselt, de ők általában inkább a kemény "vonalas" környezetvédők (sztájkok, hajók elleni motorcsónak támadások stb). A nagyobb cégek főként a petrokémiaiak a nevűk hallatán hideglelést kapnak. Az atom energetikai szálító cégek már kezdenek megbékélni a gondolattal, hogy pár kilóméteres szálításaik a GREENPEACE és rokon szervezetei révén rendőri biztosítással is napokig eltarthatnak.

A GREENPEACE magyar megfelelője a "zöld szív" melyet még Cousteau életében alpítottak pomázi diákok és tanáraik. Ők inkább a "lágyvonalasok" közé tartoznak. Környezetük tisztán tartásán fáradoznak és a felnövekvő generációk környezetvédelmi szemléletét kívánják megváltoztatni.

Szintén Cousteaunak köszönhető a mesterséges kopoltyúval történt kisérletek sorozata is.