Himlő

Bárányhimlő (varicella): kórokozója a bőrön okoz jellegzetes elváltozásokat, a Herpesvirus varicellae is. A vírus cseppfertőzés, ritkábban használati tárgyak útján kerül a szervezetbe, a véráram útján terjed, a bőrön jellegzetes hólyagok, kialakulását okozza, amelyek azonban többnyire heg nélkül gyógyulnak. A betegség kiállása után tartós védettség marad vissza. A megelőzés egyetlen módja a beteg elkülönítése. Mivel a betegség mindenkor enyhe lefolyású, ártalmatlan, megelőző védőoltást nem alkalmaznak.
Magyar tudós, Bókay János (1858-1937) hívta fel a figyelmet elsőként arra, hogy a Herpesvirus varicellae felnőttekben vagy tízévesnél idősebb gyermekekben az övsömör (herpes zoster) kórképét idézi elő. Ilyenkor magas láz kíséretében egy-egy bőrideg lefutása mentén kisebb-nagyobb, erősen fájdalmas bőrhólyagok alakulnak ki. A betegség elmúltával életfogytig tartó védettség marad vissza.


Rózsahimlő (rubeola): Jellemző kiütései a bőrön jelentkeznek. A vírus cseppfertőzés útján terjed, lappangása 14-23 nap. A betegség ártalmatlan, néhány nap alatt lezajlik. Mivel néha a jellemző bőrkiütések nem alakulnak ki, elég sok esetben a diagnózi s felállítása sem lehetséges. A betegség nagy veszélye abban van, hogy ha a terhes anya terhességének első négy hónapjában fertőződik és betegedik meg, akkor az esetek 80-90%-ában a magzat fejlődési rendellenességgel jön a világra. A negyedik terhességi hónap után bekövetkező fertőzés már nem jelent veszélyt. A fent elmondottak alapján javasolják a serdülés korában levő leányok megelőző védőoltását különböző sejtek tenyészetében elszaporított, gyengített vírusok segítségével.